Festivalové zajímavosti_2018

24. mezinárodní festival dechových hudeb Kubešova Soběslav 2018

Festivalové zajímavosti

V roce 2017 zahrálo na náměstí 16 dechových hudeb s výrazným zahraničním zastoupením, jeden dětský mažoretkový soubor, dětský folklórní soubor, což bylo celkem 265 hudebníků a tanečníků. V letošním roce se představí čtrnáct dechovek a dále pak dětský folklórní soubor Ráček ze Soběslavi. Celkem 251 hudebníků opět zajisté přispěje k vynikající atmosféře již 24. mezinárodního festivalu dechových hudeb Kubešova Soběslav 2018.

Již po čtyřiadvacáté se festival nekoná pouze v Soběslavi, ale koncerty se konají i v některých obcích regionu. V rámci letošního ročníku festivalu tak čtrnáctá hodina rozezní návsi v Borkovicích, Klenovicích, Tučapech a Želči.

Poprvé se však festival uskuteční jinde než na soběslavském náměstí, které právě prochází celkovou rekonstrukcí. Dobrou dechovkou si tak poslechneme na soběslavském sportovním stadióně, což s sebou přináší výhody i nevýhody. Výhodou je prima parkování přímo u areálu, kryté stupňovité hlediště a celkově pro všechny příznivější uspořádání. Ovšem prostředí soběslavského náměstí to není. Věříme, že se jeho rekonstrukce neprotáhne a jubilejní – 25.ročník Kubešovy Soběslavi se v roce 2019 opět na nové náměstí vrátí. Tedy pokud se Vám na stadionu nezalíbí více než na náměstí…  

Kubešova Soběslav se neobejde ani v letošním roce bez vynikajících moderátorských dvojic. Nedělním programem vás provede zpěvačka Veselky Blanka Tůmová spolu s oblíbenou Kateřinou Hálovou. Sobotní program pak bude v režii Karla Hegnera a Martina Hlaváčka.

Realizační tým festivalu tvoří 51 lidí, kteří se v loňském roce profesionálně postarali o příjemných 2628 příznivců dechovky, což bylo o dvě stě diváků méně než v roce předchozím. Celkem pak KDMS, jako spolupořadatel festivalu, za svou dvacetiletou pořadatelskou kariéru, přivítal na náměstí v Soběslavi 69 952 diváků. Vzhledem k celkovému vývoji návštěvnosti za posledních několik let můžeme směle hovořit o jednom z největších festivalů dechových hudeb v České republice. Věříme, že nám i letos bude počasí přát a sluníčko se vydrží po oba festivalové dny usmívat na několik tisíc spokojených fandů dobré dechovky. Určitě by si to tento soběslavský, svátek dechovky zasloužil.

Výběr toho nejlepšího z dechovek tradičně nabídne stánek Kubešova hudebního vydavatelství. Navíc zde také letos můžete zakoupit i jedinečný půllitrový keramický korbel s logem festivalu. Pokud by byly korbele již vyprodány, můžete si je objednat nebo zakoupit na příštím ročníku festivalu nebo v Kulturním domě města Soběslavi.

Zahraniční hudby nebudou na čtyřiadvacátém mezinárodním festivalu chybět ani letos. Po vynikajících výkonech zahraničních hudeb v uplynulých letech se spousta fanoušků na zahraniční kapely vyloženě těší.  Švýcarsko letos reprezentuje dechová hudba Lublaska, z Rakouska k nám přijíždějí vynikající EBB a nesmějí chybět ani hosté z Německa – tentokrát Die Randenmusikanten a Die Blaskapelle Pro Mill. Věříme, že si všichni zahraniční hosté opět hravě poradí s převážně českými skladbami, které mají na svém repertoáru.

Festivalové pódium patří samozřejmě i folklórním souborům a již sedm let i místním mažoretkám. Soběslavské mažoretky opět okoření sobotní program nejen v Soběslavi. Rovněž sedmým rokem zpestří sobotní program dětský folklórní soubor Ráček ze Soběslavi.

Již osmnáctým rokem zavlaje na pódiu slavnostní prapor města Soběslavi. Vedle praporu Města Soběslavi se tradičně na pódiu objeví i česká vlajka – vzpomínka na legendárního příznivce české dechovky Röbiho Widmera. Tento dárek paní Widmer je pro náš festival velkou poctou! 

I v letošním roce bude na stánku Kubešova hudebního vydavatelství kniha „Moje česká vlast“, pojednávající o životě a práci tohoto výjimečného skladatele. Biografii napsal pan Miloň Čepelka.

Ministerstvo kultury ČR, za jehož významné finanční podpory se festival uskuteční, nám přeje i v letošním roce. Zároveň své místo mezi hlavními partnery festivalu zaujímá i Jihočeský kraj. Za podporu velice děkujeme!

Nedělní program již tradičně zahájí pan starosta – Ing. Jindřich Bláha spolu s významnými hosty festivalu. Sobotní start festivalu je pak v režii jednoho z organizátorů festivalu Petra Valeše. Těšíme se opět po roce na setkání s Vámi, příznivci dobré dechovky a také s hosty festivalu; věříme, že i v roce letošním nás svou návštěvou opět poctí řada osobností nejen z oblasti dechovky, ale i české kultury a společenského života.

Bezkonkurenční soutěž, která nemá nejen ve světě dechovky obdoby, vrcholí v neděli vylosováním výherců. I v letošním roce ji pro vás připravili mediální partneři festivalu: Táborský deník a Český rozhlas České Budějovice. Losování hlavních cen soutěže proběhne v živém vysílání Českého rozhlasu ze soběslavského náměstí v neděli mezi 12. a 13. hodinou.

Dalším z mediálních partnerů festivalu je i v roce letošním Rádio Proglas a časopis věnovaný dechovce Naše muzika. V zahraničí pak festival nemálo podporuje rakouský časopis Blasmusik.

Mimochodem reklamou festivalu jsou i amatérské filmové záběry z festivalového dění, které se pravidelně objevují na internetových videoserverech. Internet se tak stává i součástí života dobré dechovky.

K výborné dechovce neodmyslitelně patří výborné pivo. Oficiálním pivem festivalu je letos již potřinácté Gambrinus. Navíc vás zajisté potěší mírné ceny piva.  Můžete jej samozřejmě ochutnat a uvidíte sami, že se vám bude festival zdát ještě o kapku krásnější. Pro fajnšmekry přivezou plzeňští ze svých sklepů i dvanáctku Prazdroj a další produkty z portfolia pivovaru.

Veškeré informace o festivalu a účinkujících můžete najít na www.kubesovasobeslav.cz. Horké novinky pak můžete hledat i na facebookovém profilu festivalu. Web spravuje pan Ladislav Kubeš! Má na to totiž čas, protože je úspěšným penzistou.

Již několik let se osvědčil systém předprodeje vstupenek prostřednictvím webu. Kdo si tedy zakoupil vstupenky na sobotu a neděli v předprodeji, mohl ušetřit! A to určitě není zanedbatelné. Jinak se cena festivalové vstupenky na celý jeden den rovná ceně vstupenky na jeden běžný dechovkový koncert, přičemž koncertů za jeden den můžete shlédnout průměrně osm. Takže si jednoduchou matematikou hravě každý spočítá, že jeden koncert na festivalu stojí diváka 27,-Kč, což je nadstandardní cena.

V letošním roce se poprvé na festivalu, stejně tak, jako na všech světových festivalech, objevují vratné plastové nápojové poháry s logem oficiálního piva festivalu, kterým je Gambrinus. Unikátem je pak pohárek přímo ve festivalových barvách v limitované edici pouhých 1000 kusů. Pohárek je zálohovaný částkou 50 Kč s úhradou při zakoupení prvního nápoje. Při vrácení kelímku na výčepním místě vám obsluha zálohu samozřejmě vrátí. Pokud si ovšem pohárek nebudete chtít ponechat jako festivalový suvenýr. Vratnými pohárky odpadá ekologická zátěž naší planety spojená s likvidací klasických plastových jednorázových kelímků. Děkujeme, že i náš festival se díky vám chová více ekologicky. 

Dvacátý čtvrtý ročník stabilního festivalu zachovává tradice, a tak pokud si přijdete poslechnout dobrou dechovku i v neděli, zajisté u pokladny zdarma obdržíte, kromě ostatních malých pozorností i tradiční papírovou čepici s logem festivalu. Doufáme, že se i letošní ročník vydaří a více než dvacet víkendových hodin plných dobré dechovky bude pro vás opravdovým zážitkem.

Pořadatelé mezinárodního festivalu dechových hudeb vám všem přejí co nejvíce příjemných zážitků na dvacáté čtvrté Kubešově Soběslavi 2018.

Nezapomeňte, že příští – již pětadvacátý – ročník se bude konat opět na soběslavském náměstí tradičně třetí (celý!) červencový víkend, což připadá na sobotu a neděli 20. a 21. července 2019. Těšíme se na Vás a “Mějte se celý rok dechovkově!“

Poděkování

Velký dík patří městu Soběslavi. Bez podpory radnice v čele se starostou Ing. Jindřichem Bláhou by se mohl festival v Soběslavi jen těžko uskutečnit.

Poděkování patří TJ Spartak Soběslav za možnost realizace festivalu v areálu fotbalového stadionu a všem jejím zaměstnancům za pomoc při jeho přípravách.

Děkujeme firmě Služby města Soběslavi, spol. s r.o.. Obětavá práce týmu pánů Vladimíra Falady a Václava Novotného tradičně napomáhá hladkému průběhu festivalu.

Děkujeme Vodní záchranné službě Soběslav za zdravotní zajištění festivalu.

Děkujeme také všem občanům města Soběslavi za shovívavost při problémech, které jim můžeme uskutečněním festivalu způsobit.

Slova díků si samozřejmě zaslouží i všichni partneři festivalu, bez jejichž přispění bychom mohli festival jen stěží uskutečnit v současné podobě a všichni další, kdo s jeho realizací ať přímo či nepřímo pomáhají.

Partneři festivalu:

Generální partner

Gambrinus – oficiální pivo festivalu

OSA – Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, o.s.

Spilka a Říha spol. s r.o., Soběslav

Impregnace Soběslav spol. s r.o., Soběslav

Jihostav spol. s r.o., Soběslav

Motor Jikov Group a.s., České Budějovice

České houby a.s., Soběslav

STRABAG a.s., České Budějovice

Autoservis Jindra spol. s r.o., Soběslav

ČEVAK a.s., České Budějovice

TIP N+V, spol. s r.o., Soběslav

SITA CZ a.s., Praha

CupSystem, s.r.o., Praha

Kooperativa pojišťovna, a.s. Vienna Insurance Group

ENVI-PUR spol. s r.o., Praha

Jednota o.d., Tábor

Petr Palán – manipulační technika, Soběslav

Pan František Mikula, Soběslav

Květiny Anna Fleková, Soběslav

Prádelna u Milušky, Soběslav

Mediální partneři:

Český rozhlas České Budějovice, Táborský Deník, Rádio dechovka, Rádio Proglas, Naše muzika, Tuba musikverlag.

Finanční podpora:

Ministerstvo kultury České republiky, Jihočeský kraj, Město Soběslav.