Březovská 10, kapelník Jiří Homolka

Březovskou desítku založili manželé Homolkovi začátkem ledna 2001 a od té doby již vystoupila na mnoha místech naší vlasti.V roce 2002 ji mohli spatřit také diváci ČT1 v pořadu Hezky od podlahy a v listopadu téhož roku vydala u firmy Edit svůj nový titul Růže od milého, na kterém se podíleli skladatelé Ada Doško, Jan Lipold, Ladislav Kubeš, Josef Thums a Jan Zmrzlý a převážnou většinu textů k těmto písničkám napsala zpěvačka kapely Olga Homolková, která je známá také jako skladatelka tanečních písní, z nichž se nejznámější stala píseň Mámě. V roce 2004 vychází druhý titul této kapely Chaloupky zasněžené na kterém se opět objevilo několik novinek od skladatelů A. Bulky, A. Doško, O. Homolkové, J. Lipolda, B. Slivanského, J. Thumse, J. Zmrzlého a J. Žida. Tato kapela je slyšet i ve vysílání ČR Plzeň, České Budějovice a ČR2 Praha, kde v dechovkové hitparádě získala 2. místo s polkou A,Doško a O.Homolkové Ztracená cestička a 1. místo s Tichým tangem J.Thumse a O. Homolkové. 1. místo s tangem Čajové růže J. Zmrzlého, které se v roce 2004 stalo absolutním vítězem této hitparády. Na začátku nového ročníku 2005 získala tato dechovka opět 1. místo s valčíkem Už se černé vlásky v úpravě A. Doško a také za valčík Chaloupky zasněžené. Za tento valčík si cenu převzali autoři J. Lipold a O.Homolková na podzim roku 2006 v Sazka Areně v Praze. 8.12 2006 pokřtila Březovská desítka své již třetí CD Hlas domova. I tento titul má u posluchačů úspěch a svědčí o tom i to, že valčík Hlas domova opět bodoval v dech. hitparádě v únoru r.2007. K 10 výročí kapely vyšlo v pořadí již čtvrté CD Z kvítečků jabloňových. Ve stejné době se objevilo i DVD se stejným názvem, z ňehož se písničky objevují i na Šlágr TV, kde tato kapela dvakrát zvítězila v dechparádě.  Muzikanti Březovské desítky nejsou v tomto žánru také žádnými nováčky, neboť většina z nich, včetně pěvecké dvojice, působila dlouhá léta v D.H.Březovance ze Sokolova.

Vzpomínka na Olgu Homolkovou

Mnozí z vás jste Olgu Homolkovou znali jako zpěvačku a moderátorku Březovské desítky nebo Vesnické IV, byla ale také autorkou mnoha textů k písničkám, které se staly velice populárními. Několik let připravovala a moderovala víkendové rozhlasové pořady s názvem Muziky, muziky. Olga Homolková se narodila 8. března 1956 v Sokolově, kde prožila i své dětství. Už na škole předváděla své umění v recitaci básniček a v divadelních dětských scénách. Velice ráda zpívala v dětských souborech a své herecké nadání uplatňovala v ochotnických divadelních hrách a scénách. Od dětství milovala zpěv, hudbu, vymýšlení a skládání textů básniček, nejen zamilovaných, ale převáženě romantických a s přírodní tematikou. Jak se později ukázalo, byla to nevymyšlená a nenásilná touha stát se zpěvačkou a vystupovat před publikem. Její hlasový rozsah a kultura hlasu byly nepřehlédnutelné. Diváci ji obdivovali např. v nezapomenutelném přednesu písní Mireille Mathieu. Tehdejší dechová kapela na Sokolovsku – Březovanka sháněla v roce 1980 zpěvačku, a tak se Olga dostala i do ranku dechovky. Tam se také seznámila s budoucím manželem Jiřím a oba tím odstartovali svoji pěveckou a hudební kariéru. Začali natáčet první zvukové nosiče. V roce 1995 vznikl titul Nashledanou přátelé a v roce 1998 Hraje a zpívá Březovanka. Spolu s Jiřím však ve studiu na Stříbrné natočili několik kazet, vesměs písničky s harmonikou. První CD přišly v roce 1996 Když rozpláče se harmonika a o rok později CD s názvem Od mámy do světa, kde se Olga svými texty vyznává z lásky ke svým rodičům. Zejména pozdější písnička Mámě byla velice zdařilá a dodnes ji zpívají i jiné kapely. Pak následovaly tituly Vzpomínka na Akropolis, Po jižních Čechách, Pro každého něco, Ztracená cestička, Nejkrásnější shledání, Zpívali šumaři, Přijďte kamarádi, U potůčku a Nám je to jedno.

Olga Homolková napsala a spolu s hudebními úpravami uvedla v život na 80 skladeb. Za mimořádný přínos dechové hudbě byla několikrát vyznamenána a oceněna. Připomeňme si např. Čajové růže, Tiché tango, Chaloupky zasněžené, Ztracená cestička, Už se černé vlásky, Lásko, lásko má, Růže od milého, Potůček stříbrný, Březovská polka, Tvoje oči tmavohnědé, Ohníčky lásky nebo Pod vrbou. Olga měla výborné organizační schopnosti, a tak Březovská desítka byla velice oblíbená a žádaná téměř po celé republice. Bavila obecenstvo svými vtipy, lidé ji mohli slyšet na různých rozhlasových stanicích. Její koncerty se zachovaly i na několika DVD nosičích.

Všechno je již v minulém čase, protože textařka, zpěvačka a moderátorka Olga Homolková zemřela po krátké zákeřné nemoci 28. září ve věku