Folklorní soubor Javor je spolek založený v lednu 1990, zabývající se udržováním a šířením lidových tradic a zvyků regionu jihočeských blat. Program sestavený z jihočeských a západočeských písní a tanců prezentuje při svých vystoupeních v domovech pro seniory, na setkáních rodáků a slavnostech pořádaných jednotlivými obcemi, na firemních akcích, pro zahraniční publikum.

Soubor se také účastní folklorních festivalů u nás i v zahraničí. Nejčastěji v Rakousku, Německu a Belgii kde má své partnerské soubory a spolky.

Javor tvoří cca.25 členů ve věku od 15 let do neurčita. Patří k nám i dětský soubor Javoráček, který má svůj vlastní program postavený na dětech ve věku od 3 do 15 let. Program jsme schopni zajistit i v menším obsazení.

Vystupujeme v tradičních blatských krojích s pásmy připomínajícími tradice a zvyky zachované ve vzpomínkách a zápisech např. Karla Weise, Karla Jaromíra Erbena, Čeňka Holase a dalších sběratelů. Podklady si sami zpracováváme a upravujeme s ohledem a své schopnosti a možnosti.

V repertoáru máme např. pásma Máje, Hospoda, Jarmark, Švamberk, Káča, Písek, Na Vánoce dlouhý noce, Smrt nesem ze vsi

Naše tanečníky, zpěváky a malé Javoráčky doprovází dudácká muzika.

Jsme pořadateli folklorního festivalu U Zlaté stoky, obchůzky Lucek, vynášení Smrtky. Podílíme se na organizaci kulturních akcí v Lomnici n. Lužnicí. Máme rádi život a snažíme se ho prožívat naplno se vším všudy, a protože jsme jedna velká rodina, nejsme nikdy sami a vždycky se máme s kým podělit o radosti i smutky.

Corona nám nedovolila zkoušet ani vystupovat, vzala naši volnost, ale rozhodně nás nezahnala jen za dveře našich domovů. Zapojili jsme se s dalšími 33 folklorními soubory do výzvy NEpůst, kdy jsme chodili, běhali, jezdili na kole, abychom si udrželi kondičku. Ono to totiž není jen tak rok netrénovat! Zkuste si potom zpívat a současně tancovat 10 – 20 minut v kuse?

Každopádně zahrajeme, zazpíváme a zatancujeme s chutí pro všechny, kdo mají rádi lidovou písničku.

Vedoucí souboru: Marcela Božovská

Vedoucí taneční složky: Jaromír Fríd ml.