Rudolf Lughofer (73) Rakousko

V roce 1982 mi sehnal Ladislav Kubeš ml. dudy postavené Františkem Havlíčkem z nedalekého Dráchova. Předání proběhlo v Borkovicích za přítomnosti mé manželky. Když jsem udělal první pokusy rozeznít tento nástroj, manželak začala plakat. Už měla podezření, že to pískání bude pokračovat i doma v Rakousku. Doma jsem pilně cvičil a od roku 1986 jsem organizoval semináře, abych naučil tento nástroj hrát zájemce z Rakouska a Bavorska. Všechny nástroje studentů původně pocházely od Františka Havlíčka. Nástroje se dostávaly do Rakouska po “klikatých stezkách” (stále  byla „železná opona“). V Rakousku je nyní kolem stovky dudáků, jejichž manželkám pravděpodobně také po “prvních tónech” stékaly slzy po tvářích.

P.S. Kdyby neexistoval Ladislav Kubeš ml., oči mnoha manželek rakouských dudáků by pravděpodobně zůstaly suché!

Rudolf Lughofer

Na počátku devadesátých let navštívil Rudolf Lughofer, který v Rakousku znovu objevil hru na dudy, bleší trh v hornorakouském Welsu. U jednoho stánku objevil staré, ústy foukané dudy s vysokým laděním. Byly v hrozném stavu a ani nebyly kompletní. Zaplatil 100,- ATS a šel dál. Najednou spatřil na jiném stole  chybějící díl a to hned ve dvojím vyhotovení. Nejdřív se zeptal, co to má být, přestože dobře věděl, že se jedná o zvokovody. Prodejce mu odpověděl, že to asi budou kalíšky na pití. Rudolf tedy oba „kalíšky“ koupil za 80,- ATS.

Asi po  15 letech byly  dudy pečlivě zrestaurovány a ohodnoceny znalcem. Zjistilo se, že instrument pochází asi z roku kolem 1800, je tedy jeden z nejstarších v Evropě. Zasloužili se o to Lughoferův žák Michael Vereno (A),  Pavel Číp, výrobce dud (CZ) a Thomas Řezanka (A). A z Čech pocházející americký znalec  Michael Cvach dokázal, že dudy byly vyrobeny v dílně nebo manufaktuře v okolí Českých Budějovic; asi tucet takových nástrojů se dodnes zachovalo.  František Kopšík z Klenovic (1822 – 1915), nejstarší dudák z Čech, na ně hrál první  zvukovou nahrávku, která  se dochovala a nachází se v muzeu ve Vídni.

Michael Vereno (35) Rakousko

Michael Vereno se narodil  v Salcburku v roce 1986. Vyrůstal v hudebním a filologickém prostředí. Od mládí ho přitahovaly poměrně neobvyklé nástroje, jako jsou dudy a niněra, hru na ně se učil na soukromých lekcích (u pana  Rudolfa Lughofera) a na řadě seminářů, např. u Seppa Pichlera, Helmuta Eberlema a Nupi Jennerové. Od studií (specializace: historicko-srovnávací lingvistika) působí jako hudebník a přednášející v Německu, Estonsku, Velké Británii, Itálii, Švýcarsku, na Slovensku, v České republice, Maďarsku a Rakousku. Zúčastnil se řady Vědeckých konferencí, mimo jiné i v Řecku a České republice.

Duo Bordunitis“ Rudi Lughofer *1948 a vnuk Clemens Lughofer *2002

Lughoferův žák Michael Vereno/www.michaelvereno.info

Ensemble Unisonus/www.ensembleunisonus.eu

Skupina UNISONUS používá nástroje ve starém duo s „krátkými houslemi“, u kterých se struny naladí vhodně k dudám.

Clemens Lughofer (2002), Rudolf Lughofer (1948)                                                                                                                                                Michael Vereno (1986)