Fryštácká Javořina, kapelník Radek Gajdošík

Dechová hudba Fryštácká Javořina byla založena v roce 1989 muzikanty, kteří se tehdy sdružovali v dechovém orchestru mladých.  Zřizovatelem a nynějšími nejvýznamnějšími partnery jsou město Fryšták a město Zlín. Kapela vystupuje v typických valašských krojích a účastní se nejrůznějších akcí u nás i v zahraničí. Sama pořádá již 17. let spolu s městem Fryštákem známou přehlídku dechových hudeb s příznačným názvem Valašské setkání, na které účinkují vždy přední kapely z Čech, Moravy a Slovenska. Nejcennějším úspěchem je druhé místo v mezinárodní soutěži o Zlatou křídlovku v Hodoníně.  Každým rokem zve kapely z jiných regionů na koncerty na náměstí ve Zlíně, a samozřejmostí jsou vánoční koncerty.

Kapela svým repertoárem zasahuje do všech koutů Moravy, nezapomíná na autorská díla muzikantských jmen jako byli Stanislav Pěnčík, Blahoslav Smišovský, Václav Maňas, Fanoš Mikulecký a další. Cílem stávajícího kapelníka je přenášet o generace písničky, které by mohly usnout v šuplíku z per autorů, kteří slávu české a moravské dechovky vyzvedli na výsluní,  jako byli  Karel Vacek, Jaromír Vejvoda, Antonín Žváček, Josef  Poncar a další.

 

Soubor nahrál v minulosti několik nosičů: Nad valašsků stráňů, Naše Valašsko, Vánoční zpívání, Pozdrav z valašských kopců, Penízek vděčnosti, Krásná přátelství a Tvoja krása. Fryštácká Javořina natočila s Českou televizí pořad s názvem „Ta naše kapela, Putování za písničkou.“

Kapela má nyní 17 stálých členů a uměleckým vedoucím je Ladislav Bělánek. Zpívají Milča Černá, Ivanka Šůstková, Matěj Kozmík a Radek Gajdošík, který je současně i kapelníkem.

Kapela se vždy drží svého hesla    „ HRAJEME RÁDI,  HRAJEM PRO VÁS“